Collection: Advanced Knitting

When you want a project that will keep your attention. Not recommended for TV knitting!

Projects may include complex stitch patterns, color work, and or/shaping using a variety of techniques and stitches simultaneously.

23 products
  • Rowan Felted Tweed Colour Collection
    Regular price
    $21.50
    Sale price
    $21.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Alice Starmore's Glamourie
    Regular price
    $81.00
    Sale price
    $81.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Harry Potter: Knitting Magic Vol. 2
    Regular price
    $39.99
    Sale price
    $39.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Armenian Knitting
    Regular price
    $28.95
    Sale price
    $28.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Nordic Knits: 29 Stylish Small Projects
    Regular price
    $24.99
    Sale price
    $24.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Beads, Buttons & Lace
    Regular price
    $25.00
    Sale price
    $25.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • framework: ten architectural knits
    Regular price
    $32.00
    Sale price
    $32.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Everyday Lace: Simple, Sophisticated Knitted Garments
    Regular price
    $27.99
    Sale price
    $27.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Knit Your Own Dog: The Second Litter
    Regular price
    $17.95
    Sale price
    $17.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Knit Your Own Dog: Easy-to-Follow Patterns for 25 Pedigree Pooches
    Regular price
    $17.95
    Sale price
    $17.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Patterns for Guernseys, Jerseys & Arans: Fishermen's Sweaters from the British Isles
    Regular price
    $23.00
    Sale price
    $23.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Alice Starmore Tudor Roses: Inspired Garments to Knit
    Regular price
    $40.50
    Sale price
    $40.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out